Zmiana imienia lub nazwiska
2. Jeżeli wnioskodawca i jego małoletnie dzieci nie posiadają aktów stanu cywilnego sporządzonych na terytorium RP, wraz z wnioskiem o zmianę imienia lub nazwiska składa się wniosek o transkrypcję;
3. Dotyczy osoby niepełnoletniej- Zgoda na zmianę nazwiska lub imienia wyrażona osobiście przed kierownikiem USC lub pisemna z podpisem notarialnie poświadczonym. (Zgoda nie jest wymagana, jeżeli drugi z rodziców nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych lub jest pozbawiony władzy rodzicielskiej albo nie żyje). W razie braku porozumienia między rodzicami, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka;
4. Oświadczenie dziecka, które ukończyło 13 lat, o wyrażeniu zgody na zmianę imienia/nazwiska;
5. Dokument stwierdzający tożsamość – do wglądu;
6. Inne dokumenty uzasadniające zmianę imienia lub nazwiska.
Wniosek o zmianę imienia lub nazwiska podlega uwzględnieniu, jeżeli jest uzasadniony ważnymi powodami, w szczególności, gdy dotyczą zmiany:
a) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka,
b) na imię lub nazwisko używane,
c) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione,
d) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada. Zmiana imienia oznacza: zastąpienie wybranego imienia innym imieniem, zastąpienie dwóch imion jednym imieniem lub odwrotnie, dodanie drugiego imienia, zmianę pisowni imienia lub imion lub zmianę kolejności imion.
Zmiana nazwiska oznacza: zmianę na inne nazwisko, zmianę pisowni nazwiska lub zmianę nazwiska ze względu na formę właściwą dla rodzaju żeńskiego lub męskiego.